A bázisoknak (lúgoknak ) kettős szerepük van:
- közreműködés az emésztőnedv képzésében,
- savtalanítás.
Bázisok, lúgok hiányának következtében gyomorégés alakulhat ki. Ellenben a felszökő sav kimarja és idővel legyengíti az érzékeny nyelőcsövet.
Savakat a test maga is termel – pl.: gyomorsav, húgysav, ecetsav, tejsav. Bázisokat ( lúgokat ), azonban kizárólag a táplálékkal vehetünk magunkhoz és folyamatosan el is használjuk azokat. Ezen kívül túl kevés alkalmat adunk a szervezetünknek arra, hogy természetes módon szabaduljon meg a savaktól, keveset iszunk és túl keveset mozgunk. E miatt túl kevés savat lélegzünk ki a tüdőnkön, ráadásul az oxigénhiány további savak termelődéséhez vezet. A test a krónikus vitamin- és nyomelem-hiány miatt is savakat képez, mert nem tud befejezni bizonyos anyagcsere-folyamatokat.
A túlsavasodás, lúgosítás hiánya számtalan panaszt eredményezhet. Az ember elcsigázottnak érzi magát, krónikus fáradtság gyötri és csak nagyon lassan piheni ki magát, akkor sem teljesen. A bőr hajlamos az ekcémára, az orr és a szem irritációval reagál és tisztázatlan eredetű, egyre erősödő fájdalmak jelentkeznek.
A reggeli vizelet pH-értékének meghatározása ellenben diagnosztikailag szinte pontosan visszatükrözi a szövetek állapotát, valamint egyszerűen és olcsón elvégezhető. Ha a reggeli vizelet pH-érték 7-nél kisebb (pl.: 6-os vagy 5-ös), a testet pótlólagosan bevitt bázisokkal, lúgokkal KELL tehermentesíteni. Azt érdemes tudni, hogy a pH5 folyadék savtartalma tízszer magasabb, mint a pH6-osé és százszor(!) magasabb, mint a pH7-esé.
A vesék csak a vízben oldott savakat tudják kiválasztani, amihez elegendő mennyiségű víz kell, ezért olyan fontos a tisztulás során, hogy naponta legalább 2-3 liter vizet igyunk. Egy kis szelet sült hús mintegy 5 gramm húgysavat tartalmaz. A testnek 6-8 liter vízre van szüksége egyetlen gramm húgysav hígításához és lebontásához.
Ha túl sok sav kerül a belekbe, azok nem hajlandók felvenni a táplálékot és hasmenés útján eltávolítják a testből. Ha valaki kizárólag érett gyümölcsökkel és friss zöldségekkel táplálkozik és nem iszik alkoholt vagy kávét, annak nem kell aggódnia a túlsavasodás miatt. Testünkben azonban elsősorban akkor lép fel erős túlsavasodás, ha fehérjét, tehát a húst a halat, a szárnyasokat, a tojást és a tejterméket SZÉNHIDRÁTOKKAL, például krumplival, rizzsel, tésztával, vagy kenyérrel együtt fogyasztjuk.
Ide tartozik a különböző szénsavas italok fogyasztása is. „De hiszen ez teljesen normális” és ez igaz is, csakhogy ettől ez még nem helyes. Éppen ezért a savakat kompenzálni kell kívülről, étel, vagy ital formájában, bevitt bázisokkal, lúgokkal, amire tökéletesen alkalmas a lúgos víz fogyasztása, amiből a napi minimum 2-3 litert kellene meginni ahhoz, hogy legyen elegendő bázis a szervezetben bent rekedt savak közömbösítéséhez, a megfelelő lúgosításhoz.
A túlsavasodás nem csak a test egészségi állapotára van katasztrófális hatással, hanem a kedélyállapotra is. A zavar következtében kihunyhat az életöröm, sőt, akár depresszíó is jelentkezhet. A savtalanítás folyamán gyakran váratlan, nagyon kellemes javulásról számolnak be az érintettek. Savtalanítás, lúgosítás után az ember jobban reagál a napozásra is, mert csökken az UV sugarakkal szembeni érzékenység. A természetben a savas esők okozta elsavasodás jelenti a legnagyobb problémát. 5-ös pH-érték esetén elpusztulnak a tavakban a halak, mert a sav halált jelent.
Az elsavasodás egyik kísérő jelensége a Candida albicans okozta, egyre elterjedtebb gombás megbetegedések. Az ezekből a gombákból kiszabaduló méreganyagok további károsodást okoznak a testben, elsősorban a májat és az agysejteket terhelik meg és károsítják.
Az elsavasodott test első osztályú táptalaj nem csak gombák, hanem baktériumok és egyéb kórokozók számára is. A gombákon kívül ezek is savakat, méreganyagokat, salakanyagokat termelnek, ürítenek és választanak ki, amik krónikus fáradtságot, allergiát, emésztési zavarokat, fejfájást, bőr- és ízületi problémákat okozhatnak és a sejtjeink hozzáidomulását, megváltozását idézik elő.
Innen már csak egy lépés és kialakulhat a rákos elfajulás.
A szervezetnek szüksége van zsírra ( a bőr alatti zsírréteg, az erek falára lerakódott koleszterin), mert a zsír a savakat megköti, ezért nyilvánvalóan mindent elkövet az elsavasodott testünk, hogy ne tudjunk megszabadulni a felhalmozott savlekötő anyagától, a zsírtól. Ellenkező esetben veszélybe sodródna testünk. Ezért tudnak olyan nehezen fogyni az elsavasodásban szenvedő emberek.
A legfontosabb, amit ezzel a tájékoztatóval szerettem volna átjuttatni Önnek, a következő:
A testet hidratálni kell, mégpedig lúgos folyadékkal!!! Testünk 70%-át víz alkotja. Az étel utáni csillapíthatatlan sóvárgás gyakran a test víz iránti könyörgése. A szomjúságérzés helyett az ember gyakran tévesen éhséget érez, viszont ahogy elkezd vízzel hidratálni, fokozatosan kifejlődik a szomjúságérzete is.
Magyarázat:
A pH-érték arra utal, hogy mennyire savas vagy lúgos (bázikus) egy oldal. Semleges pH érték: 7.0, a savas pH-érték 1.0-6,9-ig, a lúgos pH-érték 7,1-től fölfelé. A pH9 tízszer lúgosabb, mint a pH8 és százszor lúgosabb, mint a pH7. Viszont a pH-4 tízszer savasabb, mint a pH5, százszor savasabb, mint a pH6 és ezerszer savasabb, mint a pH7. Minél alacsonyabb a pH érték, annál savasabb és minél magasabb a pH-érték, annál lúgosabb az oldat.